Namáhanie zraku

V dnešnom digitálnom svete, kde stále väčšie množstvo ľudí využíva digitálne zariadenia čoraz dlhšiu dobu a často bez prestávky, sú naše oči namáhané stále viac. Vieme čo za to môže ako Vám s tým pomôcť.

Po UV žiarení sa témou dňa stáva modré svetlo. Je súčasťou bieleho svetla a vlnovou dĺžkou nadväzuje na ultrafialové svetlo čo znamená, že je nositeľom značnej energie, ktorá sa dostáva do oka. Modré svetlo vo zvýšenej miere prijímajú užívatelia tabletov, smartfónov a LCD monitorov. Nadmerné vystavovanie sa vysokoenergetickému viditeľnému žiareniu (modrému svetlu) a časté používanie týchto zariadení má za následok namáhanie zraku a spôsobuje rozmazané videnie a bolesti hlavy. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, ze pôsobí z krátkej vzdialenosti od zdroja, teda o oveľa dlhší čas než u prírodného svetla. Okrem únavy spôsobuje aj ťažkosti so zaspávaním, pretože ovplyvňuje tvorbu melatonínu (hormón spánku).

 

Predchádzať nežiaducim účinkom

Predchádzať nežiaducim účinkom modrého svetla sa dá dvoma spôsobmi.

Prvým sú už dlhšiu dobu známe okuliarové šošovky zafarbené na žlto, ktoré odfiltrujú modrú zložku svetla, čím zvyšujú komfort videnia nielen pri práci s počítačmi alebo tabletmi, ale napríklad aj pri šoférovaní v noci.

Druhým, nedávno vyvinutým spôsobom ako zamedziť vyššie spomínaným negatívnym účinkom modrého svetla je nová antireflexná vrstva DuraVision® BlueProtect, ktorá ich podobne ako už zmienené žlté šošovky neutralizuje, no ide o riešenie omnoho estetickejšie. Táto vrstva zároveň zvyšuje kontrast a redukuje odlesky. Vaše oči sú tak chránené, vaše videnie uvoľnené a farby vnímate prirodzenejšie.